Fellows of the American Association for the Advancement of Science

The American Association for the Advancement of Science (AAAS) seeks to “advance science, engineering, and innovation throughout the world for the benefit of all people.”

AAAS Fellows are a distinguished cadre of scientists, engineers and innovators who have been recognized for their achievements across disciplines. In a tradition stretching back to 1874, these individuals are elected annually by the AAAS Council. Election as an AAAS Fellow is a lifetime honor and all Fellows are expected to meet the commonly held standards of professional ethics and scientific integrity.

Fellows

  • David Cannatella (Integrative Biology) – 2021
  • Bridget Goosby (Sociology) – 2021
  • Rasika Harshey (Molecular Biosciences) – 2021
  • Lee Ann Kahlor (Advertising and Public Relations) – 2021
  • Xiuling Li (Electrical and Computer Engineering, Chemistry) – 2021
  • Lance Manuel (Civil, Architectural and Environmental Engineering) – 2021
  • Sheryl Luzzadder-Beach (Geography and the Environment) – 2020
  • Dee Silverthorn (Medical Education) – 2020
  • Mark Raizen (Physics) – 2019
  • Venkat Ganesan (Chemical Engineering) – 2018
  • Peter Stone (Computer Science) – 2018
  • Kenneth Young (Geography and the Environment) – 2018
  • Rueben Gonzales (Pharmacy) – 2017
  • Michael Krische (Chemistry) – 2017
  • Philip Treisman (Mathematics) – 2017
  • Thomas Truskett (Chemical Engineering) – 2017
  • Inderjit S. Dhillon (Computer Science) – 2016
  • Anthony Di Fiore (Anthropology) – 2016
  • Kristen Harris (Neuroscience) – 2016
  • Daniel Johnston (Neuroscience) – 2016
  • Mark Kirkpatrick (Integrative Biology) – 2016
  • John DiGiovanni (Pharmacy) – 2015
  • Shelly Sakiyama-Elbert (Biomedical Engineering) – 2015
  • Richard Aldrich (Neuroscience) – 2014
  • Roger Bonnecaze (Chemical Engineering) – 2014
  • Arumugam Manthiram (Mechanical Engineering) – 2014
  • Stanley Roux (Molecular Biosciences) – 2014
  • Karen Vasquez (Pharmacy) – 2014
  • Ron Elber (Chemistry) – 2013
  • Mia Markey (Biomedical Engineering) – 2013
  • William Press (Computer Science) – 2013
  • John Ekerdt (Chemical Engineering) – 2012
  • Andrew Ellington (Chemistry) – 2012
  • Neal Evans II (Astronomy) – 2012
  • Brian Korgel (Chemical Engineering) – 2012
  • Robert Krug (Molecular Biosciences) – 2012
  • Rodney Ruoff (Mechanical Engineering) – 2012
  • Christine Schmidt (Biomedical Engineering) – 2012
  • Z. Jeffrey Chen (Molecular Biosciences) – 2011
  • Benny Freeman (Chemical Engineering) – 2011
  • Brent Iverson (Chemistry) – 2011
  • Edward Marcotte (Integrative Biology) – 2011
  • Michael Ryan (Integrative Biology) – 2011
  • Kris Wilson (Communication) – 2011
  • Shaochen Chen (Mechanical Engineering) – 2010
  • Keshav Pingali (Computer Science) – 2009
  • Chandrajit Bajaj (Computer Sciences) – 2008
  • Harriet Dinerstein (Astronomy) – 2008
  • Andrea Gore (Pharmacy) – 2008
  • Danny Reible (Civil, Architectural and Environmental Engineering) – 2008
  • Karen Artzt (Molecular Biosciences) – 2007
  • Sanjay Banerjee (Electrical and Computer Engineering) – 2007
  • Herbert Berk (Physics) – 2007
  • James Chelikowsky (Chemistry) – 2007
  • Eric Anslyn (Chemistry) – 2006
  • Kenneth Johnson (Chemistry) – 2006
  • Bjorn Lindblom (Linguistics) – 2006
  • Peter Rossky (Chemistry) – 2006
  • Christian Whitman (Pharmacy) – 2006
  • J.K. Aggarwal (Electrical and Computer Engineering) – 2005
  • William Doolittle (Geography and the Environment) – 2005
  • Richard Hazeltine (Physics) – 2005
  • Hung-wen Liu (Pharmacy) – 2005
  • Robert F. Williams (Mathematics) – 2005
  • George Georgiou (Chemical Engineering) – 2004
  • Paul Macdonald (Molecular Biosciences) – 2004
  • Stephen F. Martin (Chemistry) – 2004
  • Paul Barbara (Chemistry) – 2003
  • Russell Dupuis (Electrical and Computer Engineering) – 2003
  • Lawrence Gilbert (Integrative Biology) – 2003
  • William Fisher (Geological Sciences) – 2002
  • William Carlson (Geological Sciences) – 2001
  • Alan Lambowitz (Molecular Biosciences) – 2001
  • Kenneth Diller (Biomedical Engineering) – 2001
  • Jurgen Schmandt (Public Affairs) – 2001
  • Jonathan Sessler (Chemistry) – 1999
  • Jerry Bona (Mathematics) – 1998
  • David Kendrick (Economics) – 1998
  • Harry Swinney (Physics) – 1998
  • Daniel Ziegler (Chemistry) – 1998
  • Boyd Hardesty (Chemistry) – 1997
  • Judith Langlois (Psychology) – 1997
  • Ronald Angel (Sociology) – 1996
  • Greta Fryxell (Botany) – 1996
  • John Goodenough (Electrical & Computer Engineering) – 1996
  • Adam Heller (Chemical Engineering) – 1996
  • Delbert Thiessen (Psychology) – 1996
  • Lee Willerman (Psychology) – 1996
  • Delbert Tesar (Mechanical Engineering) – 1995
  • James Whitesell (Chemistry) – 1995
  • Patrick Brockett (Information, Risk, & Operations Management) – 1993
  • George Bittner (Neuroscience) – 1992
  • James Browne (Computer Science) – 1992
  • Marye Fox (Chemistry) – 1992
  • Susan Hadden (Public Affairs) – 1992
  • Richard Lagow (Chemistry) – 1992
  • Irwin Sandberg (Electrical and Computer Engineering) – 1992
  • Robert Simmons (Computer Science) – 1991
  • Theodore Delevoryas (Integrative Biology) – 1990
  • Norma Fowler (Integrative Biology) – 1990
  • Laurence Hurley (Pharmacy) – 1990
  • Dennis McFadden (Psychology) – 1990
  • Paul Gottlieb (Molecular Biosciences) – 1989
  • Guy Thompson (Molecular Biosciences) – 1989
  • Carlton Erickson (Pharmacy) – 1988
  • Virgil Barnes (Geological Sciences) – 1987
  • James Barufaldi (Curriculum and Instruction) – 1987
  • Robert Wyatt (Chemistry) – 1987
  • Donald Gray (Biological Sciences) – 1986
  • Laurence Trafton (Astronomy) – 1986
  • Donald Foss (Psychology) – 1985
  • Allen Bard (Chemistry) – 1984
  • George Kozmetsky (Business) – 1984
  • Beryl Simpson (Integrative Biology) – 1984
  • Guy Bush (Zoology) – 1983
  • David Crews (Integrative Biology) – 1983
  • James Larimer (Neurobiology) – 1983
  • Ernest Lundelius (Geological Sciences) – 1983
  • John Loehlin (Psychology) – 1983
  • Peter MacNeilage (Psychology) – 1983
  • Harlan Smith (Astronomy) – 1983
  • Herbert Woodson (Electrical Engineering) – 1983
  • Leo Beard (Civil and Environmental Engineering) – 1982
  • Raymond Orbach (Physics) – 1982
  • Henry Selby (Anthropology) – 1982
  • Eric Silverberg (Astronomy) – 1982
  • David Young (Mathematics) – 1982
  • John Cornell (Anthropology) – 1981
  • Philip Gough (Psychology) – 1981
  • Joseph Lagowski (Chemistry) – 1981
  • Eric Pianka (Integrative Biology) – 1981
  • Charles Cleland (Education) – 1980
  • Burke Judd  (Biological Sciences) – 1980
  • James Doluisio (Pharmacy) – 1978
  • Jon Swartz (Psychology) – 1977
  • Steven Weinberg (Physics) – 1977
  • Roman Smoluchowski (Physics) – 1976
  • Janet Spence (Psychology) – 1975
  • Earl Montague (Education) – 1971
  • George Hoffman (Geography) – 1970
  • Robert Malina (Anthropology) – 1969
  • Richard Richardson (Integrative Biology) – 1969
  • Albert Shapero (Business) – 1969
  • William Sheffield (Pharmacy) – 1969
  • Billie Turner (Botany) – 1969
  • F. Bronson (Medical Science) – 1968
  • Francis Johnston (Anthropology) – 1968
  • Calvin McMillan (Botany) – 1968
  • Austen Riggs (Zoology) – 1968
  • Victor Szebehely (Aerospace Engineering) – 1968
  • H. Eldon Tapley (Aerospace Engineering) – 1968
  • Bruce Ulrich (Astronomy) – 1968
  • Wallace Guess (Pharmacy) – 1967
  • Stephen Harris (Zoology) – 1967
  • Norman Hackerman (Chemistry) – 1966
  • Kenneth Smith (Botany) – 1966
  • Robert Tull (Astronomy) – 1966
  • James Bieri (Psychology) – 1965
  • Earle McBride (Geological Sciences) – 1965
  • Hart Merriam (Zoology) – 1965
  • Shao Yuan (Aerospace Engineering) – 1964
  • John Biesele (Zoology) – 1963
  • David P. Bloch (Botany) – 1963
  • L. Haskew (Education) – 1963
  • Lewis Hatch (Chemistry) – 1963
  • Robert Selander (Zoology) – 1963
  • Lorrin Kennamer (Geography) – 1962
  • Addison Lee (Botany) – 1961
  • William Muehlberger (Geological Sciences) – 1961
  • Harry Sutton (Zoology) – 1961
  • Robert Brown (Medical Science) – 1960
  • Jessie Haag (Education) – 1960
  • Clark Hubbs (Zoology) – 1960
  • Kenneth Jehn (Physics) – 1960
  • Keith Young (Geological Sciences) – 1960
  • Glenn Barnett (Education) – 1959
  • Frank Cosgrove (Pharmacy) – 1959
  • Er-Hung Djao (Pharmacy) – 1959
  • Esther Hall (Pharmacy) – 1959
  • James Reynolds (Education) – 1959
  • Carl Albers (Pharmacy) – 1958
  • Ira Iscoe (Psychology) – 1958
  • Edward Jonas (Geological Sciences) – 1958
  • Arthur Murphy (Philosophy) – 1958
  • Jackson Reid (Psychology) – 1958
  • Stephen Clabaugh (Geological Sciences) – 1957
  • Wayne Holtzman (Psychology) – 1956
  • William Madsen (Anthropology) – 1956
  • Lester Reed (Chemistry) – 1956
  • Robert Wagner (Botany) – 1956
  • W. Frank Blair (Zoology) – 1955
  • Gunnar Gjerstad (Pharmacy) – 1955
  • Venton Doughtie (Mechanical Engineering) – 1954
  • Milton Thompson (Aerospace Engineering) – 1954
  • Walter Firey (Sociology) – 1953
  • Orville Wyss (Microbiology) – 1953
  • Joy Cross (Zoology) – 1951
  • Samuel Ellison (Geological Sciences) – 1951
  • Charles Lankford (Bacteriology) – 1951
  • Esmond Snell (Chemistry) – 1951
  • Alfred Taylor (Zoology) – 1951
  • Ludwik Anigstein (Preventive Medicine and Public Health) – 1950
  • Lloyd Jeffres (Psychology) – 1943
  • Alonzo Cox (Business) – 1942
  • Ervin Prouse (Astronomy) – 1942
  • Willis Woolrich (Mechanical Engineering) – 1942
  • J. McAllister (Anthropology) – 1941
  • Hilda Rosene (Zoology) – 1941
  • James Umstattd (Education) – 1940
  • Vernon Schuhardt (Bacteriology) – 1939
  • Frederick Adams (Education) – 1934
  • Paul Batchelder (Mathematics) – 1933
  • Charles Boner (Physics) – 1933
  • Malcolm Colby (Physics) – 1933
  • Homer Craig (Chemistry) – 1933
  • William Gidley (Pharmacy) – 1933
  • Herschel Manuel (Psychology) – 1933
  • Albert Brogan (Philosophy) – 1931
  • Benjamin Pittinger (Education) – 1931
  • Henry Henze (Chemistry) – 1927
  • Harry Vandiver (Mathematics) – 1927
  • Hyman Ettlinger (Mathematics) – 1925
  • Helen Koch (Education) – 1925
  • Robert Moore (Mathematics) – 1925
  • Francis Whitney (Geological Sciences) – 1925
  • Frederick McAllister (Botany) – 1921
  • Fleming Perrin (Psychology) – 1921
  • Carl Hartman (Zoology) – 1920
  • Hermann Muller (Zoology) – 1920
  • John Kuehne (Physics) – 1916
  • Alexander Deussen (Geological Sciences) – 1915
  • Clarence Gray (Psychology) – 1915
  • Aute Richards (Zoology) – 1915
  • John Pattterson (Zoology) – 1913
  • Harry Benedict (Mathematics) – 1911
  • Eugene Schoch (Chemical Engineering) – 1911
  • Alexander Ellis (Education) – 1910
  • William Mather (Physics) – 1910
  • Horatio Newman (Zoology) – 1909
  • Alexander Ferguson (Botany) – 1905
  • William Bray (Botany) – 1901
  • Sidney Mezes (Philosophy) – 1901
  • William Wheeler (Zoology) – 1901
  • Henry Harper (Chemistry) – 1899
  • Edgar Everhart (Chemistry) – 1890
  • Robert Hill (Geological Sciences) – 1889
  • Alexander MacFarlane (Physics) – 1886
See more below...